Головна / НОВИНИ / Події / Загальнуніверситетські / Урочистості з нагоди 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка в НПУ

Урочистості з нагоди 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка в НПУ

IMG 1133    У Національному педагогічному університеті імені Михайла Драгоманова продовжує реалізовуватися програма заходів присвячених відзначенню 200-річчя з дня народження генія української культури Тараса Шевченка. 13 березня 2014 року відбулися великі урочистості з цієї нагоди в актовій залі гуманітарного корпусу вишу. Студенти й професура НПУ разом співали «Заповіт» та «Реве та стогне…»

 

 

«Велич Великого Кобзаря словами охопити важко, а може й неможливо, - зазначив під час відкриття заходу ректор університету Віктор Андрущенко, - Ми ж вшановуємо його як мислителя, який заклав основи світоглядно-смислового каркасу української національної культури; як генія, який, за словами Оксани Забужко, «тримає над нами небо»; як пророка, який виховує любов до батьків і Батьківщини, розгортає горизонти нашої національної ідеї». Віктор Петрович переконаний, що саме геній Шевченка пророкує українцям їх спільну долю, вказує шлях, але йти треба нам.

IMG 0850 

Хороша, добра й чесна праця завжди дає хороші плоди. Це й засвідчили урочистості. Актова зала й фойє навчального корпусу не змогли умістити усіх бажаючих долучитися до святкового дійства. Серед поважних запрошених відомі письменники Борис Олійник, Андрій Демиденко, діячі культури й мистецтва Тамара Гримальська-Стратієнко, Андрій Паламаренко, Герої України Анатолій Авдієвський, Мирослав Вантух, вчена еліта держави, професура й студентство. На захід завітали Надзвичайний і Повноважний Посол Азербайджанської Республіки в Україні Його Високоповажність Пан Ейнулла Ядулла оглу Мадатлі та секретар Посольства пан Руслан Гурбанов, директор Департаменту у справах релігій та національностей Міністерства культури України Володимир Юшкевич, Президент Малої академії наук України Станіслав Довгий, друзі університету з Німеччини: почесний професор зі зв'язків з громадськістю та комунікації, доктор, власник компанії GFI GmbH Communications Морітц Гунцінгер, почесний професор кафедри промислового дизайну факультету комп'ютерних наук та інженерії Університету прикладних наук Стефан Шупбах, радник консультативної ради компанії Swarovski Limited Partnership та радник Ради компанії Swarovski, Почесний Генеральний Консул, сенатор Адальберт Лота та интернетмаркетолог в Українсько-американському гуманітарному інституті «Вісконсинський міжнародний університет (США) в Україні» Ларс Хоффман.

IMG 0851 

Тут можна було переглянути картини Тараса Шевченка, виставку яких люб’язно організувала Мала академія наук України спільно з дизайн-студією. Це стало своєрідним прологом до презентації унікального науково-освітнього порталу «Тарас Шевченко», що нещодавно з’явився в мережі Інтернет.

IMG 0901 

Ініціатором створення порталу виступили Мала академія наук України на чолі з Президентом Станіславом Довгим й Інститут обдарованої дитини НАПН України. У подальшому до роботи були залучені Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, Національний музей Тараса Шевченка, Національний педагогічний університет імені Михайла Драгоманова, Інститут телекомунікацій та глобального інформаційного простору НАН України, Інститут кібернетики ім. В.М. Глушкова НАН України, Національний технічний університет «Київський політехнічний інститут» та ін. Протягом семи місяців більш як тисяча спеціалістів збирали і опрацьовували матеріали з різних джерел. До створення порталу долучилися науковці, юристи, програмісти, музейні працівники, дизайнери, школярі тощо.

IMG 0918 

Драгоманівці внесли свою лепту у формування й наповнення ресурсу. Це й викладачі та співробітники Інституту української філології та літературної творчості імені Андрія Малишка, Інституту філософської освіти і науки, кафедри етики та естетики вишу, Центру культури й мистецтв НПУ й чимало інших.

IMG 0872 

Презентував гостям портал Президент Малої академії наук Станіслав Довгий. За словами пана Довгого, на сайті представлено більше 20 000 відцифрованих оригінальних сторінок рукописів Тараса Шевченка, архівні документи, що стосуються життя і творчості поета, спеціально розроблено 24 3D-тури музеями та визначними місцями, пов’язаними з особою Кобзаря, художні, документальні фільми, теле- і радіопередачі, пісні на вірші Шевченка.

IMG 0949 

Усім охочим доступна для перегляду відцифрована оригінальна малярська спадщина художника у кількості 800 творів, з яких детально описано 335 малярських творів. Драгоманівцям було наочно продемонстровано геніальність Шевченка-художника, адже збільшення його робіт у десятки разів показало, що твір не лише не втрачає своєї художньої вартості, але й стає ще кращим. Виявилося, за словами експертів, на одному квадратному міліметрі картини художник зумів покласти кілька десятків мазків. Для того часу і його технічних засобів – це просто вражаюче.

IMG 0975 

Розміщені на ресурсі матеріали, зібрані експертами МАН з 50 населених пунктів, 30 вулиць, 90 закладів та установ, які носять ім’я або мають стосунок до особистості Тараса Шевченка. Окрім того на порталі можна знайти інформацію про 900 пам’ятників Тарасу Шевченку, встановлених на території України та понад 100 пам’ятників вулиць та закладів, названих на честь Кобзаря за кордоном.

IMG 0876 

Сайт не лише об’єднує усю можливу інформацію про Великого Кобзаря, але й реалізовує ще низку сервісів, які дозволять працювати із накопиченою базою даних (знань), таких як: мапа відображення місць, пов'язаних із життям та творчістю Тараса Шевченка, географічних місць, пов'язаних із його ім'ям, маршрутів, можливість читати рукописи «в оригіналі» та з транскриптом текстів, ТаймЛайн.

IMG 0925 

У розділі відеоматеріали користувач може переглянути відео, починаючи з часів «німого кіно». Як приклад – фільм про відкриття пам'ятника Тарасу Шевченку на початку ХХ століття в Москві. Також портал інтегрований із соціальними мережами, що дає можливість користувачам спілкуватися та обмінюватися думками безпосередньо на порталі.

IMG 0979 

Ресурс адаптований для людей із вадами зору. У майбутньому планується супроводжувати сайт основними мовами світу, до прикладу такими як російська, англійська, французька, італійська, польська, німецька, китайською, японська тощо.

IMG 1004 

Після офіційної презентаційної частини відбулася церемонія нагородження відзнаками «Тарас Шевченко» учасників і творців порталу. За плідну й клопітку роботу Драгоманівська родина нагородила Золотою медаллю Михайла Драгоманова Станіслава Довгого та запропонувала йому стати Почесним доктором університету. Високі нагороди за патріотизм, любов і працю на благо української культури вручив ректору Віктору Андрущенку та Президенту МАН Станіславу Довгому Борис Олійник. Поет зачитав кілька рядків із своєї поезії та закликав українців бути вірними своїй державі.

IMG 1042

IMG 1064 

Прем’єрою нової поезії вразив глядачів і поет-пісняр Андрій Демиденко. Його «А на Хрещатику, а на Грушевського Ранком і в ночах холодно й грізно. А на Хрещатику, а на Грушевського Стогнуть люди. Стогне залізо…» проймали до сліз кожного, хто це чув.

IMG 1122 

Апогеєм заходу, що примусив цілісінький зал співати і слухати стоячи, був виступ Національного заслуженого академічного українського народного хору імені Григорія Верьовки. Голосно лунав у залі «Реве та стогне Дніпр широкий», велично підносився до стелі «Заповіт» Кобзаря, солов’їно звучав Його «Садок вишневий коло хати», грізно гудів «Холодний Яр» у виконанні Героя України Анатолія Паламаренка…

IMG 1096

IMG 1143 

А завершили вечір прості й горді слова з уст Віктора Андрущенка «Слава Україні!», на що драгоманівці голосно відповідали «Героям Слава!IMG 1072»

IMG 1136


Людмила КУХ,

Прес-служба університету

Якщо помітили помилку, то виокреміть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter